Adalet Bakanı Gül'den baro düzenlemesi ve Ayasofya açıklaması

Adalet Bakanı Gül'den baro düzenlemesi ve Ayasofya açıklaması

.

Bakan Gül, TRT Haber canlı yayınında gündeme yönelik soruları yanıtladı.

Çoklu baro düzenlemesine yönelik eleştiriler ve konuyla ilgili tarafların görüşünün alınmadığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Bakan Gül, "Barolarla ilgili tüm süreçte biz bakanlık olarak da Türkiye Barolar Birliği Başkanımız değerli meslektaşım Sayın Metin Feyzioğlu ve tüm baro başkanı arkadaşlarımızla her zaman diyalog içerisindeyiz." diye konuştu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi hazırlanırken de süreci müzakere ve diyalog çerçevesinde sürdürdüklerini belirten Gül, kanun hazırlanırken de Barolar Birliği Başkanı ve 40'a yakın baro başkanının 4 saatlik bir toplantıda görüşlerini alarak müzakere ettiklerini dile getirdi.

"Diyalog kapısı her zaman açıktı ve biz bu anlamda her türlü önerileri de almaya, dinlemeye çalıştık." diyen ve Türkiye'de 1969'dan beri yürürlükte olan, zaman zaman değişmiş bir Avukatlık Kanunu bulunduğunu hatırlatan Gül, bu süreçte avukatlık mesleğinin daha güçlü olmasına savunmanın daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

Gül, "Bu süreçte de yine hem yargı reformu sürecinde hem Meclis aşamasında AK Parti ve MHP birlikte bu teklifi veren partiler olarak da toplumun her kesiminin, sivil toplum kuruluşlarının önerilerini almıştır ve müzakereci katılımcı bir şekilde bu süreci yürütmeye çalışmışlardır." şeklinde konuştu.

Düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğuna yönelik bir soru üzerine Gül, yargının üç ayağının olduğunu, bunun da iddia, savunma ve yargılama olduğunu söyledi.

Avukatların güçlü bir şekilde mesleğini ifa etmesinin yargının üç önemli sac ayağından birisi olduğuna işaret eden Gül, savunmanın güçlendirilmesinin her zaman çalışmalarının başında yer aldığını bildirdi.

AK Parti döneminde avukatlık mesleğinin güçlendirilmesi ve bu anlamda birtakım hakların verilmesine yönelik önemli reformlar yapıldığına değinen Bakan Gül, avukatların gündemi neyse kendi meselelerinin de o olduğunu anlattı.

Bazı baroların gündemi ile avukatların gündeminin bazen farklı olabildiğine işaret eden Abdulhamit Gül, "Barolar mesleki örgütlenme, mesleki dayanışma, savunma nasıl daha fazla güçlenir, insanlar yargıya nasıl güvenir yani bir yerde hakim, savcı ve avukat üçlüsü, yargının 3 sac ayağı ne kadar güçlü olursa vatandaşlarımızın yargıya güvenini daha da artıracaktır. Dolayısıyla mesleğimizi nasıl daha güçlendiririz, avukatlığı nasıl güçlendiririz şeklindeki çalışmalardan öte daha fazla meslek örgütlenmesinden ziyade ideolojik örgütlenmeye yönelik çok eskiden beri gelen, mesleğin karşı karşıya kaldığı zorluklar söz konusuydu." değerlendirmesinde bulundu.

"3 baronun temsiliyetine yönelik çoğunlukçu bir yapı ortaya çıkmıştı." ifadesini kullanan Bakan Gül, şöyle devam etti:

"Yani hem Türkiye Barolar Birliği delegesinin oluşumu anlamında hem de baroların oluşumu anlamında. Şimdi 50 bin kişilik bir avukat üyesine sahip, İstanbul yaklaşık 50 bin, birçok şehirden daha büyük. Şimdi orada bir avukat kendi mesleğiyle ilgili daha iyi ifade edebileceği, mesleğinin, savunmanın daha fazla güçleneceği bir imkana sahip olmak istediğinde bu anlamda bir teknik olarak bir zorluğu var ama şimdiki kanunda siz yani eğer bu baronun çalışmalarını tasvip etmiyorsanız ya da daha mesleki anlamda örgütlenmeye yönelik alternatif düşünüyorsanız size bir imkan getirilmekte."

"FARKLI YOLLARA TEVESSÜL EDİLDİ"

Paydaşlarla 4 saat toplantı yaptıklarını hatırlatarak, "4 saat toplantı yaptık Ankara-İstanbul hiç söyleyecek sözü yok muydu?" diye soran Gül, şunları kaydetti:

"Biz şöyle bir şey istiyoruz' diyebilirlerdi. Sen İstanbul'da 50 bin avukatı temsil ediyorsan bakanlığa, Meclis'e çağrıldı, komisyona davet edildi Ankara, İstanbul, İzmir. Gelin arkadaşlar görüşlerinizi söyleyin, oradaki çekincelerinizi ortaya koyun' ama bu konuda diyalog kapısını kapatıp, avukat arkadaşlar için bir meseleyi, bir sorunu orada tartışmak, önermek yerine çok daha farklı yollara tevessül edildi. Dolayısıyla tüm bu süreçte daha çoğulcu bir yapının ortaya çıkması adına bir tercih ortaya konmuştur."

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye olmalısınız! Üye iseniz; Giriş Yap